Říjen 2017

Berlín-Sofie-Milán

22. října 2017 v 22:23
Vzhledem k tomu, že už je to přesně rok, co jsem tento týdenní výlet absolvoval, udělám si zde jen malé stručné shrnutí toho, co si pamatuju, jen 3x zveličeného :D Vymyslel jsem výlet. Krásnej trojúhelník - 3 velký města za asi 1500 kč za cestu. Nádhera.

Výjezd

Tohle byla fakt pecka. Výlet měl začít v sobotu 9:00 odjezdem autobusu z Brna do Berlína za krásných 350 kč v akci. Devět je pohoda, říkal jsem si. Půjdu v pátek večer na rychlý rande, přesvědčoval jsem se. Dali jsme pivo. Hodně piv. Rozjezd ve 3 jsem stihl jen tak tak. 4 hodiny se vyspím, zbytek doženu v buse. Plán byl jasnej, ale poprvé v životě se mi podařilo usnout v rozjezdu, dojel jsem místo do Bystrce až do Žebětína a zpáteční autobus jel až za 40 minut a já čekal v tričku a bundě v -20°C na zpáteční bus. Dojel jsem někdy ve 4:30, budík v 7:00 a ještě bude potřeba pobalit pár věcí a hodit sprchu, aby si kámoška v buse nestěžovala na smrad. Ok, jdeme na to!
Pomalu rozevírám oči, nahazuji úsměv, podívám se na mobil - 8 a něco. Počkej. Něco je špatně s vesmírem. WTF? Dobře klid, cesta trvá 30 minut, to stíhám. IDOS.. aha aha, výluka, místo přímý linky přestup z náhradního busu, první spoj - 8:12 vyjedu, 8:57 budu na nádru. Ne, ne, neeee :D Aneb jak se dá za asi 5 minut stihnout sprcha a sbalit věci na týden? Když je člověk v pressu, zvládne se vše. 8:12 jsem stihl, s hrůznou nadějí, že se nesmí tramvaj potom zpozdit ani o minutu. Přání bylo vyslyšeno a já opravdu v 8:59 dobíhám ke Grandu. Let's party!

Berlín

Cesta byla dost dlouhá. Z Brna do Prahy jsme se stihli nasnídat a pokecat o nadcházejícím programu, v Praze stačil asi půlhodinový přestup a čekalo nás 5 hodin do Berlína. Tam jsem teprve doplnil síly, kouknul na film, podíval se, jak kámoška brečí u hříšnýho tance a najednou se blížil náš podvečerní čas dojezdu. V Berlíně nás čekal kamarád, který nás u sebe nechal oba dny bydlet, díky čemuž jsme ušetřili mnoho peněz, za což jsme mu byli velmi vděční a naplánovali si veškerý program společně.

Nebudu rozepisovat památky, na kterých jsme byli. Moje po-roční dojmy obsahujou výborný velký levný kebaby (4-5€, velikostně snad o 50% větší než u nás), zajímavý místa k vidění v centru i obyčejných ulicích a aktivní kalící obyvatelstvo, kdy snad každej druhej mladej týpek držel v ruce lahváč a dokonce s tím chodili i do metra nebo vlaku. Přesně tak to mám rád :D

Vánoční trhy už tam byly od půlky listopadu. Shodou okolností se stal v blízkosti tohodle jen měsíc potom vražedný atentát se spoustou mrtvých (včetně češky).

Ještě si pamatuju, že nás nepustili do klubu, ani nevím proč. Asi proto, že jsme nebyli němci. Nebo že jsme šli 2 kluci a jedna holka. Sráči, kdybych měl v čr svůj klub, tak je tam taky nepustím :D

Po skvěle stráveném víkendu nás čekal přesun na letiště Berlín-Schönefeld, odkud jsme měli letenku za 10€ do Sofie. Celkově z toho letiště bylo hrozně moc levných letenek, třeba se tam ještě někdy podívám.

Sofia

Let trval něco přes 2 hodiny a my se ocitli v úplně nové zemi. Doteď si pamatuju první dojmy - rozkopaný dveře u jedinýho letištního hajzlu, u umyvadla nebyly ubrousky ani vysoušeč, z bankomatu sem dostal to jejich kilo a automat na jízdenky do centra bral jenom mince, přičemž mi nikde nechtěli rozměnit. To bylo fakt vtipný. Tak sem to dal řidičovi, kterej neuměl anglicky, naštěstí se tam řekne "dva" stejně jak u nás. Dal mi papírovej lístek a naznačil, ať si ho někde cvaknu. Cvakátka byly tak malý, že nešlo pořádně poznat, k čemu slouží a musel sem se ptát jedný holky, jak se to používá. Strčila tam lístek, mrdla do toho pěstí, dodala "Welcome to Bulgaria" a bylo to.
Autobus jede za nějákých 20 kč až do centra. Tam jsme koupili místní vodku za kilo v nějákým minimarketu a šli pomale k našim airbnb hostitelům. Měli jsme docela příjemný pokoj za 400 kč na noc, což je snad nejmíň, co jsem kdy na airbnb platil.
Když člověk přehlídl ty neupravený, starý a polorozbořený baráky všude kolem, vylámaný zábradlí a kolek od vína místo tlačítka na výtahu, kterej stejně nejezdil - bylo to takřka ideální bydlení. Hostitelé byli moc fajn a já se dozvěděl, jak špatně se bulhaři mají a proč spousta mladých lidí jezdí za prací do ciziny.

Náš večerní program

Večerní program byl super - vykalit část týhle vodky, omrknout pár okolních barů a fast foodů, podívat se na večerní centrum. Málokde sem se cítil tak dobře, jako tady. Super podniky, dobrý ceny, veselí lidi, zajímavý, nevšední prostředí.

Další den jsme měli naplánovanou freetour, bohužel už nevím, jak se to jmenovalo, ale bylo to super. Sraz byl někde v centru a během asi 90 minutové prohlídky jsme prošli celé centrum, kdy nám vše komentovaly místní milé studentky. Občas to proložily nějákou otázkou a dal se vyhrát bonbon - a já samozřejmě jeden ukořistil. Ke konci prohlídky si ani neřekly o příspěvek, ale většina lidí, včetně mě, přispěli docela dost, tak věřím, že je to baví a fungují dodnes.

Doporučuju v Sofii hodně jíst. Jídlo je super, je všude a je o trochu levnější, jak u nás. Nejvíc jsem se těšil na šopák a ten mě rozhodně nezklamal. Po dvou nocích nás čekala už poslední destinace - Miláno.

Milano

Tady se nemá cenu moc rozepisovat, protože je to nejdostupnější destinace z ČR a byl zde už snad každý. My letěli ze Sofie opět za 10€ na letiště Malpensa, odsud asi za dalších 7€ do centra. Omrkli jsme centrum, nějákou tu pevnost vzadu, dali pizzu, vínko, nakoupili sejry a šli spat. (takhle se maj dělat blogy :D )

Útulná picoška v Miláně, pizza a čaj asi za 10€

Z Milána, tentokrát Bergama, jsme letěli do Prahy za nějákou pětistovku, což bylo příjemný završení celý cesty.

Jestli si dobře pamatuju, tak cesta komplet + mhd mě vyšlo na 2000 kč, bydlení na 5 nocí (z toho 2 zdarma) na 1000 kč a nějáký 4000 sem utratil za jídlo, pití a vstupy. Vydařenej low budget.

Tegernsee - Bavorsko 2017

9. října 2017 v 19:10
Moji přátelé v zahraničí mají jednu obrovskou výhodu - existuje člověk, který je tam rád navštíví.

Chopil jsem se šance a naplánoval si několikadenní výlet do městečka Rottach-Egern a s ním téměř spojené větší a "známější" Tegernsee, kde zrovna na prázdniny v hotelu pracovala kamarádka (čau Lindo :D ). Tenhle trip měl hned několik výhod - mohl jsem tam jet sám a nezdržovat se zbytečnýma domluvama (teprve když je člověk nezadanej, zjistí, na co všechno se umí holky vymlouvat, jen aby s ním nemusely někam jet :D ), dalo se jet po zemi, tudíž nebylo potřeba přizpůsobovat termín a měl jsem vlastní bydlení na 3 noci zadáčo v hotelovém komplexu.


Všude kolem kopce


Cesta byla poměrně jednoduchá, Praha-Mnichov přes Blablacar kolem 350 kč, díky neomezené rychlosti na německých dálnicích trvala jen asi 3,5 hodiny, což bylo krásný. Z Mnichova potom vláčkem necelou hodinu do Tegernsee za podobnou cenu. Vlak byl pěkný, moderní, s obrazovkou a venku krásný krajinky, tak jsem se kochal a kochal. Tegernsee je konečná stanice, tak by se vám nemělo stát, že zapomenete vystoupit. Odsud už zbývala jen asi půlhodinka do našeho hotelu.

Už během té procházky bylo vidět, že je oblast velice turisticky oblíbená, z mýho pohledu 99% lidí byli jen němci. Jezero obklopené domečkama a domečky obklopené Alpami budují specifický ráz této destinace.

Výhled z nejvyšší okolní hory, kam se dá zajet lanovkou (nepamatuju si skoro ani jak se jmenuju já, natož ta hora)


Přišlo mi velmi zajímavé, že všechny budovy se sem přesně hodily - chatičky nebo hotely obložené dřevem, dokonalé předzahrádky, všude čisto, velké množství restaurací. Opravdu pěkné městečko na romantické procházky, avšak největším tahákem jsou asi okolní kopce a hory. Kolem města je označeno několik stezek, přičemž z každé se pak naskýtá krásný výhled. Cedulky kolem cest označují dobu cesty do cíle, ale i přítomnost nějáké restaurace, takže se člověk měl vždy na co těšit. Dát si po dvouhodinové procházce pivko z místního minipivovaru na dřevěné terásce s takovým výhledem, to je pastva pro oči i pusy :DBěhem mého pobytu jsem měl štěstí a zrovna proběhl Seefest - místní festival. Celé náměstí bylo plné stánků s wurstama, pivama, hrála lokální cimbálovka a každý Hanz i Fritz měli svůj kroj. Tady se jako ekonom zase zamyslím nad někdy nesmyslnejma zahraničníma cenama - jaktože se tam navečeřím za 5€, ale za rum s kolou dám 10€? Ještěže pivo se tam všude drželo kolem těch 3.

Ještě pár rychlých poznámek. Počasí je tam dost proměnlivé a bylo to většinou na bundu i začátkem července. Místní jsou velice milí. Vemte si dobrý boty. Jezero je koupací jen pro otužilce. Lidl je levný. Zemřel herec Jean Rochefort z Angeliky

Když se můj čas naplnil ke konci, ráno jsem si sbalil svoje švestky a vyrazil zpět na Mnichov, kde jsem si naplánoval asi 3 hodinový čas na rychlou exkurzi. Po hodině jsem ale zjistil, že mě to samotnýho moc nebaví a ani zase nebylo nic moc k vidění, tak jsem už vyrazil k Allianz aréně, kde mě měli nabrat nějácí češi jedoucí ze švajcu. A ještěže jsem vyrazil dřív - samozřejmě zrovna byla výluka na tý metro lince a reprákem v němčině byla oznámena náhradní trasa. Jistě a čistě jsem rozumněl - nic - ale po jedný špatný cestě tam a zpět jsem se chytil davu, který mě úspěšně přivedl na správnou cestu. Díky, dave.

Celkově teda výlet musím doporučit, a když si tam najdete ubytování jako já, nakonec vás to výjde tak na 2 tácy - a to sme 2x zakalili! Dávám 8 palců z celkových deseti hvězdiček.