Listopad 2016

Orlí hnízdo Německo 2016

13. listopadu 2016 v 12:41
Za devatero horami a řekami, počítáno od Brna, nachází se zajímavá turisticko-historická destinace. O Orlím hnízdě má asi každý trochu jiné povědomí, každopádně je to místo, které nějáký vlezdoprdelka postavil Adolfovi proto, aby si měl kde v klidu vypít svůj odpolední šálek čaje. Místo nebylo vybráno náhodou, jelikož se hned pod oním kopcem nachází vesnička, kde Áďa a několik dalších důležitých nácků měli letní relaxační sídla. Ty už však nejsou zachována, protože je zlí američané zbořili, aby se tam nesjížděli fanoušci novodobého nacismu. Celý projekt byl dost odvážný, jelikož se musely vybudovat silnice až do převýšení dalších 800 metrů a samotné dopravení materiálu pro "hnízdo" až nahoru muselo dát zabrat pěkným pár stovkám otroků na nucených pracích bez nároku na mzdu. Celý projekt byl na tu dobu i neobvykle drahý, ale ekonomicky prosperující německo to zjevně bylo schopno pokrýt svými rezervami. Ale dost k historii, tohle není žádný historický plátek, ale realistický popis skutečné skutečnosti.

Místo leží kousek od německo-rakouské hranice a autobusem se tam lze dostat z moravy asi za 6 hodin svižné jízdy i s pauzou na zmrzku. Výjimečně jsme zvolili cestu s CK, která vyšla i se službami průvodkyně na nějákých 800 kč. Vyjíždělo se tuším v 1 ráno, přičemž v 8 jsme měli být na místě. Většinu posádky tvořili důchodci, překvapením pak bylo několik pohledných vnuček/dcer :D Cesta byla hrozná, nejede se po dálnici a respekt každýmu, kdo dokázal usnout - a to jsem si chytře vzal polštářek. No vzal jsem to s klidem, pln očekávání krásných nových zážitků jsem si jen udělal malou poznámku, že autobusem už tak daleko nikdy nepojedu, nebo aspoň ne přes noc a s cestovkou, která používá ty nejlevnější.
Když jsme konečně dorazili do cíle, tedy pod tu horu, na které se orlí hnízdo nachází, čekal nás užasný výhled. Mohl bych ho barvitě popisovat, ale zvolím raději foto formu.


Zde je velké parkoviště, kde můžete nechat svoje autobusy a přesunete se několik desítek metrů dál ke "speciálním mercedesůmbusům", které za malý asi 11€ poplatek jedou až do cíle každou půlhodinu. Jinak se nahoru dostat nejde, silnice je totiž jen jednosměrná a autobusy se navzájem vyhýbají na předem daných místech. Během čekání máte konečně čas posilnit se řízkem dovezeným z domu a trochu si protáhnout nožky.
Cesta nahoru je pak taky moc pěkný zážitek (trvá asi 20 minut), příroda kolem je moc hezká a člověk má co dělat, aby to všechno včas pofotil.


Nahoře jsou 2 možnosti. Buď se projedete zlatým výtahem až do čajovny, nebo se projdete větší kousek do kopce. Procházky mám moc rád, ale zlatým výtahem se projedu jednou za život, zvolil jsem tedy jenom a jenom proto druhou variantu. Konečně jsem se tedy octnul v cíli a pokochal se fotogenickým výhledem.
V samotné čajovně je nyní taková bar-restaurace, kde si můžete něco zakousnout a dát k tomu pivko. Nenuceně jsem to udělal. Je tam ještě prostor na párset metrovou vycházku na hřeben, který nabízí další možnosti výhledu. Nezapomeňte si zařídit jasné počasi :P


Nyní prosím o nahnutí hlavy o 90 stupňů. Levým uchem se lehce dotkněte levého ramene, můžete si pomoct levou či pravou rukou. Úchop by neměl být příliš silný, pohyb provádějte pomalu a můžete ho několikrát zopakovat.


Po pokochání a pivku nám pomale docházel čas a tak sme šli šupky dolů zpět k mercedesům. Čekalá nás totiž ještě jedna destinace, jezero.. dejte mi minutku ... google, orlí hnízdo jezero... Königssee. Je to kousek odsud a určitě stojí za to. Od parkoviště přecházíte přes tržiště plné cetek a barů k jezeru, na němž se můžete plavit dál. Ano, přesně tak. Za jediný den z vás budou horalé i námořníci. Jezerem proplouváte mezi horami až k cíli - je tam kostel svatého Bartoloměje a kolem pár dalších menších podniků, kde se můžete posilnit rybkou a dalším pivkem.Výlet končil ještě v nedalekém městě, kde bylo možné zakoupit nějáký ten suvenýr a pomale se psychicky připravovat na 6-7h cestu domů. Inu, tak či tak, stálo to určitě za to a výletu tímto uděluji 13 hvězdiček!