Belgie 2015/6 - Brusel, Leuven, Gent

13. září 2016 v 17:23
Díky nové práci jsem měl možnost na 2 týdny v prosinci 2015 a měsíc v dubnu 2016 navštívit Belgii. Jelikož jsem měl vše proplacené, byl to můj první trip, z kterého sem byl hodně v plusu :D
Stihl jsem navštívit 3 různá města (+ Amsterdam, předchozí článek) a aspoň trochu poznat běžný život belgičanů. Rozhodl jsem se napsat 4 krátká shrnutí a dojmy z těchto míst.

Belgie

Na první pohled bohatá západní země, která láká dojmem lepšího života, než je u nás. Průměrné mzdy jsou zde asi 3x vyšší, přičemž ceny potravin jen asi 1,5x, elektroniky stejně, bydlení a služby (restaurace, běžné služby) opět mnohonásobně vyšší. V celkovém součtu si nemyslím, že by se obyvatel Belgie měl finančně o mnoho lépe, než čech. Rovněž si to myslím o kvalitě života. Něco jiného je mentalita - belgičani, s kterými jsem se setkal, jedí o něco zdravěji než my a mají větší povědomí o zdravém životním stylu. Hlavní jídlo dne je večeře a k obědu jsou nejoblíbenější sendviče, které si často nosí z domu. Často nás dokonce kárali za to, co a jak jíme, že je to nezdravé apod. Mekáč tam má ještě horší pověst, než u nás, ale ceny podobné, tudíž je to jedno z nejlevnějších míst, kde se dá najíst. My využívali firemní jídelny, které nabízeli obědy za 5-7 euro. Všechna hlavní jídla byla vždy vystavena ve vitríně u vchodu, tak člověk předem věděl, do čeho jde. Občas to byly totiž vražedné kombinace. Guláš s kroketama, zelo noky klobása, omáčky s klobásou a bramborama nebo toto tradiční vtipné jídlo. Kuřecí stehno, jablečná přesnídávka, čtverečkované hranolky a kečupová omáčka. Pak kdo je tu labužník.Co ovšem musím pochválit jsou lokální piva. Kromě pilsen type (stella, heineken) mají především svoje speciály. Ty prodávají častěji v lahvi, než točené, a mají 7-12 procent alkoholu a silnou chuť. Musím říct, že chutnaly opravdu skvěle a těžko se pak vrací k obyčené pilsen vodě. Objem je vždy 0,25 až 0,33 litrů, což je trochu komické, když vidíte stůl plný chlapů, co si ťukají malejma pivkama. U nás už by je někdo mlátil :D Piva často mají také vlastní skleničky.
Další zajímavou věcí jsou vlaky. Jsou tam používané mnohem častěji než u nás a jsou velice moderní. Alespoň linky do Leuvenu nebo Gentu byly velice pěkné, tiché, jezdily často a na čas. Lístek se dal zakoupit v automatech na každém nádraží a občas si ho přišel průvodčí procvaknout. Tak v 50%.
Obyvatelstvo je rozděleno na dvě částí, Vlámskou a Valonskou. Pak to trochu vypadá, že jedna část se odrthla od Francie a druhá od Nizozemska a je z toho takový slepenec obyvatel, kteří se, upřímně, nemají úplně rádi. Korunu tomu dodávají muslimští přistěhovalci, kteří však obsadili především Brusel, takže ostatní města jsou většinově původní. V době, kdy jsme tam byli, byl stále vyhlášen vysoký stupeň pohotovosti a všude byli těžce ozbrojení vojáci, což úplně nebudilo dojem bezpečí. Tady je zajisté ta nejsilnější stránka pro ČR - v Bruselu by jen blázen chodil některýma čtvrtěma večer, ví to každý místní člověk, nehledě na riziko teroristického útoku kdekoliv jinde. Nevyměnil bych ten pocit bezpečí a jistoty ani za tu vyšší mzdu.

Brusel

Toto město žije trochu jiným životem, než zbytek Belgie. Jak jistě každý ví, je zde mnoho politických, ale i firemních sídel, což vytvořilo celkově velice moderní ráz. Jednou věcí se však od ostatních evropských měst liší. Probíhala zde totiž tzv. Bruselizace, což je označení pro jakousi ignoraci historické zástavby města a stavění ultramoderních budov bez ohledu na to, jak divně to bude vypadat. Historické centrum samozřejmě zůstalo nedotčeno, ale doslova o pár ulic dál vidíte barevně osvětlené výškové budovy všemožných tvarů. Je to zvláštní, ale mně se to líbilo.


I přes tu nevhodnou dobu návštěvy jsem se tu necítil nebezpečně, ulice byly plné lidí a nedávné atentáty už připomínalo jen několik míst s kyticemi v centru města a uzavřená zastávka metra, kde se ten odporný čin stal. Přijel jsem tam myslím o 2-3 týdny po těch atentátech a musím říct, že každodenní jízdy metrem ve mně ze začátku vyvolávaly strach a řekl jsem si, že u hodně podezřelých muslimů budu volit jiný vagón. No nápad se úplně nevydařil, jelikož, jak jsem již naznačil, bruselské obyvatelstvo je už z údajně 50% muslimské a sportovní tašky, batohy nebo jiná zavazadla bohužel nosil každý druhý fousáč a chvilkama jsem nevěděl, jestli jsem opravdu v Bruselu a ne v Káhiře :D A když jsme u toho, nejeden z rodilých belgičanů byl s tímto stavem velice nespokojený, ale s tím už nikdo nikdy nic neudělá.
My jsme alespoň využili situace a několikrát navštívili Molenbeek (muslimská čtvrť) kvůli jídlu, které bylo levné a velice dobré. Přesněji, za 3,5€ jste dostali velký kebab s hranolkami a omáčkou, dělaný úplně jinak než u nás - žádné odřezávání, ale grilovali nudličky kuřecího/krocaního/hovězího/jehněčího. V telce zrovna dávali pochod do Mekky a o barák vedle byl plakát "free palestina".
Brusel jsem se snažil prochodit a projezdit ke všem zajímavým místům. Nejhezčí vycházka je určitě k Atomiu, stavba je větší, než na obrázku a zezhora může být pěkný výhled, něják se mi ale nechtělo cálovat vstup.
Času ovšem zas tolik nebylo, z práce jsme chodili až kolem 5 hodiny večer a občas jsme šli rovnou někam na pivo nebo večeři. Častěji jsem si ale vařil, a tak jsem prochodil i mnoho supermarketů. Těch však bylo poměrně málo, což způsobovalo velké fronty ve špičce. Nehledě na to, že sem se tam musel prodírat lidma, spousta věci v regálech chyběla, pečivo často nebylo... Jako za komunistů. Tohle byla zaručeně nejotravnější věc, kterou jsem musel často dělat a snažil jsem se nakupovat co nejméně.
Zajímavá byla cesta z ( a na ) letiště. Jak jsem zmínil, byli jsme tam těsně po útocích a letiště bylo velice hlídané. Taxíky byly na jednom místě úplně mimo (cesta do centra až k hotelu 40€) a musely neustále popojíždět z důvodů, aby tam někdo nezaparkoval s bombou. Před terminálem pak byla vybudovaná menší provizorní budova, kam posílali namátkou lidi na rentgen zavazadla ještě před vstupem do haly. Nás nechali projít, ale co jsem tak zahlédl, uvnitř byli téměř pouze lidé, pro které víra znamená víc, než zapadnout do společnosti normálním oblékáním.

Leuven

Toto město asi velikosti Jihlavy je dostupné pouze půlhodinku vlakem ze stanice Brussels Noord (samozřejmě to jezdí i odjinud). Má krásné, historické centrum s několika zajímavými památkami, ale čistě turisticky se dá projít ani ne za den. Zajímavé je, že kousek od náměstí se nachází dlouhá ulička, která je plná restaurací a barů se zahrádkami. Sešel jsem se zde s kamarády z Aegee, kteří tam dočasně bydleli a říkali, že je to prý nejdelší barová ulička v evropě. Když se nad tím tak zamyslím, zdá se mi rozumnější mít bary rozeseté po celém městě, ale i tohle má svoje výhody.
Další velkou atrakcí, alespoň pro ochmelky, je pivovar Stella Artois. Vstupné bylo kolem 12 euro a kupovalo se v centru města, zatímco samotný pivovar byl spíše na okraji. Prohlídka je docela zábavná, jdou tam vidět přímo plničky lahví a plechovky. Na konci je pak nejoblíbenější část, a to 40 minutová degustace, kde si můžete chodit pro další 0,3l pivka. Nám se podařilo vypít 4, ale věřím, že se dá zvládnout i více :D Na konci prohlídky jsme dostali ještě dárkovou tašku s 2 plechovkama. Už tedy jen to samotné pivo za tu cenu stálo (v barech je třetinka stelly kolem 3-4 eur), a k tomu je zdarma zážitek z prohlídky. Skvělá volba!


V Leuvenu jsem bydlel jeden týden a dalších asi 8 dní do něj dojížděl. Považuji to město za mnohem hezčí k životu než Brusel. Je takové klidnější, všude se dá dojít pěšky, levnější a přátelštější. Snad ta sympatie není daná tím, že jsem křupan :D

Gent

Zde jsem na rozdíl od ostatních měst strávil pouze jeden den, který byl navíc až cca do 16 hodin pracovní. Hned na začátku vás překvapí single ticket na mhd za 3€ ( asi si myslí, že moje firma krade :D ).
Po práci nás jeden z místních kolegů vzal na city tour a dělal nám příjemného průvodce. Centrum je opět velmi historické a opravdu se mi líbilo. Přímo v centru města se tyčí hradby, uličky jsou úzké, hospůdky útulné a mají tu dokonce vlastní uličku hanby s výlohami.


Když jsme se pokochali tou krásou, čekala nás večeře - spare ribs, all you can eat. Co jsem tak zaslechl, i od dalších lidí, kteří Gent navštívili, je to tam docela populární. Musím však konstatovat, že naše mastňoučký žebírka na medu mi chutnají víc. Mají se ještě co učit.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama