Amsterdam 2016

6. září 2016 v 20:19
Tento článek píšu s téměř půlročním odkladem, proto tomu bude odpovídat jeho kvalita. Nicméně chci si logovat všechny svoje výlety, tudíž i tento. Obohatím ho tedy alespoň o více fotografií :D

Plán a cesta

Plán zajet si do Amsterdamu nás napadl s kolegyní, když jsme se měli vydat na měsíční pracovní cestu do Belgie (o tom snad v dalším článku). Koupil jsem tedy jízdenky Brusel - Amstr přes megabus za asi 8 euro zpáteční, super cena. K této ceně jsem se dostal tak, že jsem přesně 3 měsíce před odjezdem o půlnoci jízdenku zakoupil "jako první". Megabus totiž tyto první jízdenky prodává často i za 1€ nebo podobnou částku. Cesta tam byla v plánu na sobotu v 8 hodin, přičemž měla trvat 3 hodiny. Zpět jsem zakoupil jízdenku na neděli v 16 hodin, abych se ještě v klidu dostal do svého ubytování.
Kolegyně však měla plán přespat mimo Amsterdam u nějákých známých, ale já chtěl zůstat na noc v centru a zakalit, hledal jsem si tedy ubytování sám. To jsem teprve zjistil, že přesně v tuto sobotu se slaví jejich velký svátek - Den krále nebo něco takového. Nevím přesně, jak se pohybují ceny ubytování běžně, ale tuto noc byl každý hotel do 3 km od centra od 6 tisíc korun a airbnb začínalo na dvou. Nedalo se nic dělat a já po dlouhém vybírání zvolil tento útulný pokoj 30 minut pěšky od centra za asi 2200 korun. Naštěstí jsem měl na airbnb těsně před vypršením asi 1000 kreditů, tak jsem nakonec tolik neplatil. Ale i tak je to neskutečná cena za tohle, a to, jak jsem říkal, jsem byl při výběru velmi pečlivý a koukal na to nejmíň 2 týdny.Pátek 22.4.2016

Sobota se tedy pomale přiblížila a kolegyně, která byla už několik dní v trochu horší formě, výlet odvolala. Budu tedy cestovat poprvé sám samotinký a veškerý program musím narychlo naplánovat sám. Pojal jsem to jako výzvu, nagooglil několik míst, nahvězdičkoval si je do google maps, udělal z toho celodenní program a přemýšlel, co večer. Napadlo mě zajít do skupiny Češi v Amsterdamu a napsal sem tam, jestli by někdo nešel na pivo. Překvapivě se mi ozvali asi 4 lidi, vzali jsme si na sebe čísla a já si řekl, že z těch 4 se aspoň někdo chytne, tak jsem mohl tedy s klidným pocitem usnout.

Sobota 23.4.2016

Bus odjížděl ze stanice Brussels - Noord, kterou jsem moc dobře znal z minulé pracovní cesty a chodím nedaleko ní i do práce. Měl jsem to z bytu asi 20 minut (metro+pěšky). Dal jsem nějákou rezervu na snídani, která se ukázala jako zbytečně velká a já si koupil nějáký předražený sladký pečivo na nádraží. Blbej koblížek přes 2 éčka, tak jsem jim to natřel a koupil si jen jeden. Autobus už stál na zastávce a brzo nás začali pouštět dovnitř. Byl dvoupatrový a měl wifi i zásuvky, což jsem velice ocenil a nemusel jsem se cestou nudit a bát se vybíjení baterky. To je celkově kapitola sama pro sebe - bez svého iPhonu bych nikdy za hranice, ale v podstatě ani po česku, nevyjel. Mapy, ve kterých vidíte sebe, místa, která chcete navštívit a směr chůze jsou neocenitelná pomůcka pro každou cestu. Nevýhodou je, že baterka vydrží zhruba tak akorát ten den, v případě, že celý den koukám do navigace, na oběd se mrknu na net, fb a sem tam něco vyfotím. Problém však přichází v případě, že nevíte kde jste, na jaké adrese bydlíte, nemáte u sebe nabíječku a mobil se vám vybije. Naštěstí mě těch pár posledních procent baterie vždy zachrání.
Autobus jel poloprázdný a docela svižně, s jedinou zastávkou v Antwerpách. Přes internet jsem si domluvil sraz se 2 čechy u jednoho z MCDonaldů o půl 8 večer, tak super. Další se měli ozvat přes mobil, ale už se neozvali. Do Amstru dojel asi za 3 hodiny, o něco méně, než bylo v jízdním řádu a já se ocitl sám uprostřed nádraží. Nažhavil jsem tedy navigaci a šel pěšky do nedalekého ubytování, kde jsem měl domluvenou předávku klíčů a že si tam nechám batoh. Byt jsem poměrně snadno našel a trochu zmatená spolubydlící mně otevřela dveře a uvítala. Ptala se mě, odkud jsem. Řekl jsem, že z České republiky a ona nevěděla, co to je. Další otázka byla, jaktože mám tak malý a prázdný batoh a já odpověděl, že jedu jenom na den z Bruselu. Ten překvapivě taky neznala, i když jsem název města několikrát zopakoval. Až teď si uvědomuji, jestli ona náhodou nebyla pod vlivem marihuany! :D
Konečně jsem mohl vyrazit v klidu do centra. To jsem měl asi 30 minut pěšky a vzal jsem to přes jejich největší park, který mě moc nenadchnul. Prošel jsem si centrum, kde zrovna byly obří atrakce - řetízkáč ve výšce asi 50 metrů, obří kolo apod. Neodolal jsem, a na ten řetízkáč si zašel, stálo to myslím jenom 5 euro.


Bohužel tam byl tak velkej vítr, že jsem se bál o mobil a uklidil ho do kapsy dřív, než jsme vyjeli úplně nahoru. A udělal jsem dobře, jen tak tak jsem ho udržel. Z kolotoče byl pěknej výhled a jízda byla super. Pak jsem skočil na místní fastfoody, udělal si velký kolečko a zašel do red ligtu. Překvapilo mě to, že už za světla odpoledne byly výlohy plné. A překvapilo mě vlastně víc věcí. Super holky, měly všechno na svých místech a jejich lákací techniky mě málem dostaly. Ještě jak jsem mladý a pohledný ( :D ), tak několikrát i vylezly, ať se vrátím a jdu za nimi. Ceny za vše údajně od 50€. Né, že bych to u sebe neměl, ale přišel jsem přeci cestovat a já své cíle za pochodu neměním! :D
Na čase byl hlavní bod dne, prohlídka pivovaru Heineken. Byl trochu z ruky, ale počasí mi přálo a já se pěkně prošel. Měl jsem koupený lístek přes net a byl to super nápad, protože jsem se vyhl nejméně hodinové frontě a šel jsem rovnou dovnitř. Celkový dojem z toho muzea nemám nejlepší - bylo tam mnoho lidí (na jednom místě jsem dokonce asi půl hodiny čekal) a z výroby šlo vidět minimum. Zaujme tam spíš mnoho interaktivních her apod. Samozřejmě také ochutnávky. Ke vstupence dostanete 2 žetonky na malé pivo, další pak dostanete v místnosti, kde vám poví něco o točení piva. Další žetonek jsem pak našel, válející se na zemi. Páté pivo jsem získal tím, že jsem stál blízko pultu, kde se učí točit návštěníci a jejich první vzorky dají kolovat do davu. Bylo by asi 100x zábavnější to absolvovat ve dvou, ale návštěvu jsem si celkově užil. Vyšel jsem něco po šesté v lehce podnapilém stavu - najednou vše bylo hezčí a zábavnější :D
Sraz s ostatníma jsem měl až za hodinu a půl, tak jsem se pomale coural k centru, když jsem najednou uslyšel češtinu. Šel tam průvodce se skupinou asi 50 lidí a já se nenápadně připojil někam doprostřed. Toto místo jsem si vybral úmyslně, jelikož tam stály tři cca šestnáctky a dal jsem se s nimi do řeči. Byla to docela sranda, navíc s výkladem, tak jsem tam vydržel něco přes hodinu a odpojil jsem se od nich akorát o půl, minutu od místa srazu s těmi čechy. Zkusil jsem se ještě zeptat těch holek, zda tu nepřespávají, že by se k nám připojily, ale večer měly naplánovaný odjezd do čech.
U MCDonaldu už čekali 2 kluci zhruba v mém věku a hned jsme se dali do řeči. Byli oba veselí, inteligentní a sedli jsme si hned od začátku. Absolvovali tam nějákou stáž, takže Amsterdam už dobře znali. Shodli jsme se tedy na takovém pub touru a vystřídali jsme tuším 3 bary. V tom posledním to bylo nejlepší - točili tam několik speciálních piv a byla tam oříšková párty - všude po stolech doplňovali neloupané arašídy a odpadky se pak házely přímo na zem. Nechtělo by se mi to poklízet.


Blížila se asi jedna raní a já už teda v hodně podnapilém stavu navrhl coffeeshop - když už tu jsem poprvé a naposled. Měl jsem v úmyslu dát si koláček. Kluci souhlasili a zavedli mě do nějákého jejich oblíbeného, kde jsme si dali Spacecake. Chuťově to byl dobrej muffin, ale trvalo dlouho, než naběhl.


To už byly asi 2 ráno a kluci šli domů. Teď přišla ta pravá zkouška. Ožralej, po koláčku a s 15% baterky dojít asi 40 minut do bytu. Jak jsem byl rozjetej, tak sem ještě pokukoval po nějáké zajímavé akci, ale (možná naštěstí) jsem kromě arabskýho týpka, co mi nabízel koks, nic zajímavého nepotkal a na doraz baterky došel k bytu. Tam se pomale začal rozjíždět ten stav, trochu se něco točilo, byl jsem dezorientovanej, pomalej a psal sem pár lidem na FB blbosti. Ale to mohlo být i tím alkoholem, těžko říct. Budu muset dát někdy opáčko.

Neděle

Vzbudil jsem se v krásných 11 hodin bez jediného probuzení přes noc, paráda. Plný sil a energie jsem hodil spršku, rozloučil se s domácí a odešel zpět do města, jelikož jsem měl ještě několik hodin do odjezdu. Bylo krásně, tak jsem nejméně hodinu seděl v parku, s nějákým čůčem v ruce a užíval si to, jak se vlastně skvěle mám. Snažím se to tak dělat pokaždé, když cestuji. Mozek mi přepne do spokojenějšího módu, sednu, dám si pivo, nastavím hlavu směrem k sluníčku a užívám si moment. Snad při tom nevypadám jako blázen :D
Tady asi článek ukončím, jelikož už se nic zajímavého nestalo a nepamatuji si, které památky jsem prošel a co jsem vlastně dělal. Všechno jelo jak mělo a já se v pořádku dostal zpět do špinavého Bruselu a následně na byt.
Amsterdam tedy hodnotím pozitivně, ale měl jsem štěstí na lidi a kdybych tam měl být úplně sám, asi by mě to moc nebavilo a nevím, co bych večer dělal. Třeba se tam někdy ještě podívám s přáteli nebo přítelkyní, i když asi tak 50 míst by aktuálně dostalo přednost :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama