Září 2016

Belgie 2015/6 - Brusel, Leuven, Gent

13. září 2016 v 17:23
Díky nové práci jsem měl možnost na 2 týdny v prosinci 2015 a měsíc v dubnu 2016 navštívit Belgii. Jelikož jsem měl vše proplacené, byl to můj první trip, z kterého sem byl hodně v plusu :D
Stihl jsem navštívit 3 různá města (+ Amsterdam, předchozí článek) a aspoň trochu poznat běžný život belgičanů. Rozhodl jsem se napsat 4 krátká shrnutí a dojmy z těchto míst.

Belgie

Na první pohled bohatá západní země, která láká dojmem lepšího života, než je u nás. Průměrné mzdy jsou zde asi 3x vyšší, přičemž ceny potravin jen asi 1,5x, elektroniky stejně, bydlení a služby (restaurace, běžné služby) opět mnohonásobně vyšší. V celkovém součtu si nemyslím, že by se obyvatel Belgie měl finančně o mnoho lépe, než čech. Rovněž si to myslím o kvalitě života. Něco jiného je mentalita - belgičani, s kterými jsem se setkal, jedí o něco zdravěji než my a mají větší povědomí o zdravém životním stylu. Hlavní jídlo dne je večeře a k obědu jsou nejoblíbenější sendviče, které si často nosí z domu. Často nás dokonce kárali za to, co a jak jíme, že je to nezdravé apod. Mekáč tam má ještě horší pověst, než u nás, ale ceny podobné, tudíž je to jedno z nejlevnějších míst, kde se dá najíst. My využívali firemní jídelny, které nabízeli obědy za 5-7 euro. Všechna hlavní jídla byla vždy vystavena ve vitríně u vchodu, tak člověk předem věděl, do čeho jde. Občas to byly totiž vražedné kombinace. Guláš s kroketama, zelo noky klobása, omáčky s klobásou a bramborama nebo toto tradiční vtipné jídlo. Kuřecí stehno, jablečná přesnídávka, čtverečkované hranolky a kečupová omáčka. Pak kdo je tu labužník.Co ovšem musím pochválit jsou lokální piva. Kromě pilsen type (stella, heineken) mají především svoje speciály. Ty prodávají častěji v lahvi, než točené, a mají 7-12 procent alkoholu a silnou chuť. Musím říct, že chutnaly opravdu skvěle a těžko se pak vrací k obyčené pilsen vodě. Objem je vždy 0,25 až 0,33 litrů, což je trochu komické, když vidíte stůl plný chlapů, co si ťukají malejma pivkama. U nás už by je někdo mlátil :D Piva často mají také vlastní skleničky.
Další zajímavou věcí jsou vlaky. Jsou tam používané mnohem častěji než u nás a jsou velice moderní. Alespoň linky do Leuvenu nebo Gentu byly velice pěkné, tiché, jezdily často a na čas. Lístek se dal zakoupit v automatech na každém nádraží a občas si ho přišel průvodčí procvaknout. Tak v 50%.
Obyvatelstvo je rozděleno na dvě částí, Vlámskou a Valonskou. Pak to trochu vypadá, že jedna část se odrthla od Francie a druhá od Nizozemska a je z toho takový slepenec obyvatel, kteří se, upřímně, nemají úplně rádi. Korunu tomu dodávají muslimští přistěhovalci, kteří však obsadili především Brusel, takže ostatní města jsou většinově původní. V době, kdy jsme tam byli, byl stále vyhlášen vysoký stupeň pohotovosti a všude byli těžce ozbrojení vojáci, což úplně nebudilo dojem bezpečí. Tady je zajisté ta nejsilnější stránka pro ČR - v Bruselu by jen blázen chodil některýma čtvrtěma večer, ví to každý místní člověk, nehledě na riziko teroristického útoku kdekoliv jinde. Nevyměnil bych ten pocit bezpečí a jistoty ani za tu vyšší mzdu.

Brusel

Toto město žije trochu jiným životem, než zbytek Belgie. Jak jistě každý ví, je zde mnoho politických, ale i firemních sídel, což vytvořilo celkově velice moderní ráz. Jednou věcí se však od ostatních evropských měst liší. Probíhala zde totiž tzv. Bruselizace, což je označení pro jakousi ignoraci historické zástavby města a stavění ultramoderních budov bez ohledu na to, jak divně to bude vypadat. Historické centrum samozřejmě zůstalo nedotčeno, ale doslova o pár ulic dál vidíte barevně osvětlené výškové budovy všemožných tvarů. Je to zvláštní, ale mně se to líbilo.


I přes tu nevhodnou dobu návštěvy jsem se tu necítil nebezpečně, ulice byly plné lidí a nedávné atentáty už připomínalo jen několik míst s kyticemi v centru města a uzavřená zastávka metra, kde se ten odporný čin stal. Přijel jsem tam myslím o 2-3 týdny po těch atentátech a musím říct, že každodenní jízdy metrem ve mně ze začátku vyvolávaly strach a řekl jsem si, že u hodně podezřelých muslimů budu volit jiný vagón. No nápad se úplně nevydařil, jelikož, jak jsem již naznačil, bruselské obyvatelstvo je už z údajně 50% muslimské a sportovní tašky, batohy nebo jiná zavazadla bohužel nosil každý druhý fousáč a chvilkama jsem nevěděl, jestli jsem opravdu v Bruselu a ne v Káhiře :D A když jsme u toho, nejeden z rodilých belgičanů byl s tímto stavem velice nespokojený, ale s tím už nikdo nikdy nic neudělá.
My jsme alespoň využili situace a několikrát navštívili Molenbeek (muslimská čtvrť) kvůli jídlu, které bylo levné a velice dobré. Přesněji, za 3,5€ jste dostali velký kebab s hranolkami a omáčkou, dělaný úplně jinak než u nás - žádné odřezávání, ale grilovali nudličky kuřecího/krocaního/hovězího/jehněčího. V telce zrovna dávali pochod do Mekky a o barák vedle byl plakát "free palestina".
Brusel jsem se snažil prochodit a projezdit ke všem zajímavým místům. Nejhezčí vycházka je určitě k Atomiu, stavba je větší, než na obrázku a zezhora může být pěkný výhled, něják se mi ale nechtělo cálovat vstup.
Času ovšem zas tolik nebylo, z práce jsme chodili až kolem 5 hodiny večer a občas jsme šli rovnou někam na pivo nebo večeři. Častěji jsem si ale vařil, a tak jsem prochodil i mnoho supermarketů. Těch však bylo poměrně málo, což způsobovalo velké fronty ve špičce. Nehledě na to, že sem se tam musel prodírat lidma, spousta věci v regálech chyběla, pečivo často nebylo... Jako za komunistů. Tohle byla zaručeně nejotravnější věc, kterou jsem musel často dělat a snažil jsem se nakupovat co nejméně.
Zajímavá byla cesta z ( a na ) letiště. Jak jsem zmínil, byli jsme tam těsně po útocích a letiště bylo velice hlídané. Taxíky byly na jednom místě úplně mimo (cesta do centra až k hotelu 40€) a musely neustále popojíždět z důvodů, aby tam někdo nezaparkoval s bombou. Před terminálem pak byla vybudovaná menší provizorní budova, kam posílali namátkou lidi na rentgen zavazadla ještě před vstupem do haly. Nás nechali projít, ale co jsem tak zahlédl, uvnitř byli téměř pouze lidé, pro které víra znamená víc, než zapadnout do společnosti normálním oblékáním.

Leuven

Toto město asi velikosti Jihlavy je dostupné pouze půlhodinku vlakem ze stanice Brussels Noord (samozřejmě to jezdí i odjinud). Má krásné, historické centrum s několika zajímavými památkami, ale čistě turisticky se dá projít ani ne za den. Zajímavé je, že kousek od náměstí se nachází dlouhá ulička, která je plná restaurací a barů se zahrádkami. Sešel jsem se zde s kamarády z Aegee, kteří tam dočasně bydleli a říkali, že je to prý nejdelší barová ulička v evropě. Když se nad tím tak zamyslím, zdá se mi rozumnější mít bary rozeseté po celém městě, ale i tohle má svoje výhody.
Další velkou atrakcí, alespoň pro ochmelky, je pivovar Stella Artois. Vstupné bylo kolem 12 euro a kupovalo se v centru města, zatímco samotný pivovar byl spíše na okraji. Prohlídka je docela zábavná, jdou tam vidět přímo plničky lahví a plechovky. Na konci je pak nejoblíbenější část, a to 40 minutová degustace, kde si můžete chodit pro další 0,3l pivka. Nám se podařilo vypít 4, ale věřím, že se dá zvládnout i více :D Na konci prohlídky jsme dostali ještě dárkovou tašku s 2 plechovkama. Už tedy jen to samotné pivo za tu cenu stálo (v barech je třetinka stelly kolem 3-4 eur), a k tomu je zdarma zážitek z prohlídky. Skvělá volba!


V Leuvenu jsem bydlel jeden týden a dalších asi 8 dní do něj dojížděl. Považuji to město za mnohem hezčí k životu než Brusel. Je takové klidnější, všude se dá dojít pěšky, levnější a přátelštější. Snad ta sympatie není daná tím, že jsem křupan :D

Gent

Zde jsem na rozdíl od ostatních měst strávil pouze jeden den, který byl navíc až cca do 16 hodin pracovní. Hned na začátku vás překvapí single ticket na mhd za 3€ ( asi si myslí, že moje firma krade :D ).
Po práci nás jeden z místních kolegů vzal na city tour a dělal nám příjemného průvodce. Centrum je opět velmi historické a opravdu se mi líbilo. Přímo v centru města se tyčí hradby, uličky jsou úzké, hospůdky útulné a mají tu dokonce vlastní uličku hanby s výlohami.


Když jsme se pokochali tou krásou, čekala nás večeře - spare ribs, all you can eat. Co jsem tak zaslechl, i od dalších lidí, kteří Gent navštívili, je to tam docela populární. Musím však konstatovat, že naše mastňoučký žebírka na medu mi chutnají víc. Mají se ještě co učit.Amsterdam 2016

6. září 2016 v 20:19
Tento článek píšu s téměř půlročním odkladem, proto tomu bude odpovídat jeho kvalita. Nicméně chci si logovat všechny svoje výlety, tudíž i tento. Obohatím ho tedy alespoň o více fotografií :D

Plán a cesta

Plán zajet si do Amsterdamu nás napadl s kolegyní, když jsme se měli vydat na měsíční pracovní cestu do Belgie (o tom snad v dalším článku). Koupil jsem tedy jízdenky Brusel - Amstr přes megabus za asi 8 euro zpáteční, super cena. K této ceně jsem se dostal tak, že jsem přesně 3 měsíce před odjezdem o půlnoci jízdenku zakoupil "jako první". Megabus totiž tyto první jízdenky prodává často i za 1€ nebo podobnou částku. Cesta tam byla v plánu na sobotu v 8 hodin, přičemž měla trvat 3 hodiny. Zpět jsem zakoupil jízdenku na neděli v 16 hodin, abych se ještě v klidu dostal do svého ubytování.
Kolegyně však měla plán přespat mimo Amsterdam u nějákých známých, ale já chtěl zůstat na noc v centru a zakalit, hledal jsem si tedy ubytování sám. To jsem teprve zjistil, že přesně v tuto sobotu se slaví jejich velký svátek - Den krále nebo něco takového. Nevím přesně, jak se pohybují ceny ubytování běžně, ale tuto noc byl každý hotel do 3 km od centra od 6 tisíc korun a airbnb začínalo na dvou. Nedalo se nic dělat a já po dlouhém vybírání zvolil tento útulný pokoj 30 minut pěšky od centra za asi 2200 korun. Naštěstí jsem měl na airbnb těsně před vypršením asi 1000 kreditů, tak jsem nakonec tolik neplatil. Ale i tak je to neskutečná cena za tohle, a to, jak jsem říkal, jsem byl při výběru velmi pečlivý a koukal na to nejmíň 2 týdny.Pátek 22.4.2016

Sobota se tedy pomale přiblížila a kolegyně, která byla už několik dní v trochu horší formě, výlet odvolala. Budu tedy cestovat poprvé sám samotinký a veškerý program musím narychlo naplánovat sám. Pojal jsem to jako výzvu, nagooglil několik míst, nahvězdičkoval si je do google maps, udělal z toho celodenní program a přemýšlel, co večer. Napadlo mě zajít do skupiny Češi v Amsterdamu a napsal sem tam, jestli by někdo nešel na pivo. Překvapivě se mi ozvali asi 4 lidi, vzali jsme si na sebe čísla a já si řekl, že z těch 4 se aspoň někdo chytne, tak jsem mohl tedy s klidným pocitem usnout.

Sobota 23.4.2016

Bus odjížděl ze stanice Brussels - Noord, kterou jsem moc dobře znal z minulé pracovní cesty a chodím nedaleko ní i do práce. Měl jsem to z bytu asi 20 minut (metro+pěšky). Dal jsem nějákou rezervu na snídani, která se ukázala jako zbytečně velká a já si koupil nějáký předražený sladký pečivo na nádraží. Blbej koblížek přes 2 éčka, tak jsem jim to natřel a koupil si jen jeden. Autobus už stál na zastávce a brzo nás začali pouštět dovnitř. Byl dvoupatrový a měl wifi i zásuvky, což jsem velice ocenil a nemusel jsem se cestou nudit a bát se vybíjení baterky. To je celkově kapitola sama pro sebe - bez svého iPhonu bych nikdy za hranice, ale v podstatě ani po česku, nevyjel. Mapy, ve kterých vidíte sebe, místa, která chcete navštívit a směr chůze jsou neocenitelná pomůcka pro každou cestu. Nevýhodou je, že baterka vydrží zhruba tak akorát ten den, v případě, že celý den koukám do navigace, na oběd se mrknu na net, fb a sem tam něco vyfotím. Problém však přichází v případě, že nevíte kde jste, na jaké adrese bydlíte, nemáte u sebe nabíječku a mobil se vám vybije. Naštěstí mě těch pár posledních procent baterie vždy zachrání.
Autobus jel poloprázdný a docela svižně, s jedinou zastávkou v Antwerpách. Přes internet jsem si domluvil sraz se 2 čechy u jednoho z MCDonaldů o půl 8 večer, tak super. Další se měli ozvat přes mobil, ale už se neozvali. Do Amstru dojel asi za 3 hodiny, o něco méně, než bylo v jízdním řádu a já se ocitl sám uprostřed nádraží. Nažhavil jsem tedy navigaci a šel pěšky do nedalekého ubytování, kde jsem měl domluvenou předávku klíčů a že si tam nechám batoh. Byt jsem poměrně snadno našel a trochu zmatená spolubydlící mně otevřela dveře a uvítala. Ptala se mě, odkud jsem. Řekl jsem, že z České republiky a ona nevěděla, co to je. Další otázka byla, jaktože mám tak malý a prázdný batoh a já odpověděl, že jedu jenom na den z Bruselu. Ten překvapivě taky neznala, i když jsem název města několikrát zopakoval. Až teď si uvědomuji, jestli ona náhodou nebyla pod vlivem marihuany! :D
Konečně jsem mohl vyrazit v klidu do centra. To jsem měl asi 30 minut pěšky a vzal jsem to přes jejich největší park, který mě moc nenadchnul. Prošel jsem si centrum, kde zrovna byly obří atrakce - řetízkáč ve výšce asi 50 metrů, obří kolo apod. Neodolal jsem, a na ten řetízkáč si zašel, stálo to myslím jenom 5 euro.


Bohužel tam byl tak velkej vítr, že jsem se bál o mobil a uklidil ho do kapsy dřív, než jsme vyjeli úplně nahoru. A udělal jsem dobře, jen tak tak jsem ho udržel. Z kolotoče byl pěknej výhled a jízda byla super. Pak jsem skočil na místní fastfoody, udělal si velký kolečko a zašel do red ligtu. Překvapilo mě to, že už za světla odpoledne byly výlohy plné. A překvapilo mě vlastně víc věcí. Super holky, měly všechno na svých místech a jejich lákací techniky mě málem dostaly. Ještě jak jsem mladý a pohledný ( :D ), tak několikrát i vylezly, ať se vrátím a jdu za nimi. Ceny za vše údajně od 50€. Né, že bych to u sebe neměl, ale přišel jsem přeci cestovat a já své cíle za pochodu neměním! :D
Na čase byl hlavní bod dne, prohlídka pivovaru Heineken. Byl trochu z ruky, ale počasí mi přálo a já se pěkně prošel. Měl jsem koupený lístek přes net a byl to super nápad, protože jsem se vyhl nejméně hodinové frontě a šel jsem rovnou dovnitř. Celkový dojem z toho muzea nemám nejlepší - bylo tam mnoho lidí (na jednom místě jsem dokonce asi půl hodiny čekal) a z výroby šlo vidět minimum. Zaujme tam spíš mnoho interaktivních her apod. Samozřejmě také ochutnávky. Ke vstupence dostanete 2 žetonky na malé pivo, další pak dostanete v místnosti, kde vám poví něco o točení piva. Další žetonek jsem pak našel, válející se na zemi. Páté pivo jsem získal tím, že jsem stál blízko pultu, kde se učí točit návštěníci a jejich první vzorky dají kolovat do davu. Bylo by asi 100x zábavnější to absolvovat ve dvou, ale návštěvu jsem si celkově užil. Vyšel jsem něco po šesté v lehce podnapilém stavu - najednou vše bylo hezčí a zábavnější :D
Sraz s ostatníma jsem měl až za hodinu a půl, tak jsem se pomale coural k centru, když jsem najednou uslyšel češtinu. Šel tam průvodce se skupinou asi 50 lidí a já se nenápadně připojil někam doprostřed. Toto místo jsem si vybral úmyslně, jelikož tam stály tři cca šestnáctky a dal jsem se s nimi do řeči. Byla to docela sranda, navíc s výkladem, tak jsem tam vydržel něco přes hodinu a odpojil jsem se od nich akorát o půl, minutu od místa srazu s těmi čechy. Zkusil jsem se ještě zeptat těch holek, zda tu nepřespávají, že by se k nám připojily, ale večer měly naplánovaný odjezd do čech.
U MCDonaldu už čekali 2 kluci zhruba v mém věku a hned jsme se dali do řeči. Byli oba veselí, inteligentní a sedli jsme si hned od začátku. Absolvovali tam nějákou stáž, takže Amsterdam už dobře znali. Shodli jsme se tedy na takovém pub touru a vystřídali jsme tuším 3 bary. V tom posledním to bylo nejlepší - točili tam několik speciálních piv a byla tam oříšková párty - všude po stolech doplňovali neloupané arašídy a odpadky se pak házely přímo na zem. Nechtělo by se mi to poklízet.


Blížila se asi jedna raní a já už teda v hodně podnapilém stavu navrhl coffeeshop - když už tu jsem poprvé a naposled. Měl jsem v úmyslu dát si koláček. Kluci souhlasili a zavedli mě do nějákého jejich oblíbeného, kde jsme si dali Spacecake. Chuťově to byl dobrej muffin, ale trvalo dlouho, než naběhl.


To už byly asi 2 ráno a kluci šli domů. Teď přišla ta pravá zkouška. Ožralej, po koláčku a s 15% baterky dojít asi 40 minut do bytu. Jak jsem byl rozjetej, tak sem ještě pokukoval po nějáké zajímavé akci, ale (možná naštěstí) jsem kromě arabskýho týpka, co mi nabízel koks, nic zajímavého nepotkal a na doraz baterky došel k bytu. Tam se pomale začal rozjíždět ten stav, trochu se něco točilo, byl jsem dezorientovanej, pomalej a psal sem pár lidem na FB blbosti. Ale to mohlo být i tím alkoholem, těžko říct. Budu muset dát někdy opáčko.

Neděle

Vzbudil jsem se v krásných 11 hodin bez jediného probuzení přes noc, paráda. Plný sil a energie jsem hodil spršku, rozloučil se s domácí a odešel zpět do města, jelikož jsem měl ještě několik hodin do odjezdu. Bylo krásně, tak jsem nejméně hodinu seděl v parku, s nějákým čůčem v ruce a užíval si to, jak se vlastně skvěle mám. Snažím se to tak dělat pokaždé, když cestuji. Mozek mi přepne do spokojenějšího módu, sednu, dám si pivo, nastavím hlavu směrem k sluníčku a užívám si moment. Snad při tom nevypadám jako blázen :D
Tady asi článek ukončím, jelikož už se nic zajímavého nestalo a nepamatuji si, které památky jsem prošel a co jsem vlastně dělal. Všechno jelo jak mělo a já se v pořádku dostal zpět do špinavého Bruselu a následně na byt.
Amsterdam tedy hodnotím pozitivně, ale měl jsem štěstí na lidi a kdybych tam měl být úplně sám, asi by mě to moc nebavilo a nevím, co bych večer dělal. Třeba se tam někdy ještě podívám s přáteli nebo přítelkyní, i když asi tak 50 míst by aktuálně dostalo přednost :-)