Duben 2015

Paříž 2015

24. dubna 2015 v 17:30
Dojmy z velkoměsta

Musím uznat, že Paříž je velkolepá a krásná a poznat ji důkladněji by chtělo alespoň měsíc a my si na to vyštědřili jen 6 dní. Hotely i letenky jsou předražené - letenka mě po týdnech vybíraní vyšla na 2500 zpáteční s Easyjetem na CDG v Paříži. Místní letiště je sice velké, ale terminály jsou daleko od sebe, takže nakonec ten jeden terminál, kam doletíte, je ve velikosti menšího letiště a je přehledný. Cestu do centra jsme zvolili busem 351. Stojí 3 lístky ticket t+ (sada 10 stojí 14,1 Euro), náhoda tomu však chtěla, že MHD bylo první 3 dny našeho příjezdu zcela zdarma :) Autobus jede necelou hodinu, zatímco vlak asi půl, takže se mi ani tak nezdá jako rozumná investice, jelikož stojí více než 2x tolik. Opět nechci vypisovat co vidět a co ne, je to o vkusu každého, někdo radši víc muzeí, my zase víc hospůdek a vyhlídek, tak sepíšu jen několik dojmů.

Co se týče obyvatel... černoši mi nevadí, co mi ale vadí je, že v Paříži už nejsou běloši. No bůh nám pomáhej, abychom taky jednou takhle nedopadli. Necítím nějákou velkou hrdost k ČR, ale přecejen - mám rodilé čechy rád a chci aby to takhle na našem území zůstalo navždy, nebo aspoň dokud tu budu :D

Obecně byli ale místní ve službách, s kterými jsme se bavili, milí a s většinou jsme se domluvili anglicky, ať už šlo o přepážky dopravního podniku nebo číšníky. Sympatičtí byli i naši hostitelé z airbnb, kteří nám pronajali super byt pro 4 lidi v Montmartre za 2000 na noc. Všude kolem byly obchody, pekárny, mhd a 3x týdně i místní trhy. Lokalitu bych jenom doporučil.

Metro bylo přehledné a jezdilo vždy v intervalech 3-5 minut. Projeli jsme snad všechny linky a dalo se na něj spolehnout. Do Versailles jsme využili konečnou linky 9 a poté bus 171 (nebo tak něják :D ).

Plavbu po Seině jsme měli přes společnost du pont neuf, lístky se dají koupit za 10 euro na netu a je to i s průvodcem. Určitě doporučuji.

Menýčka v centru jsou cca od 15 euro a často pouze ve francouzštině, takže ani nevíte, co vás za ty prachy čeká. V tomto ohledu velký zklamání, vůbec sem k místní kuchyni nepřičichl, snad jindy v menším městě. Pivo nebo víno se dá sehnat v barech od 3 eur, což byla přijatelná cena, nejvíc mě chutnalo místní 1615. Cena se často lišila, pokud jste si to chtěli vypít na stojáka, nebo si sednout na zahrádku.

Rozpočet

Jelikož mě naše "parta" držela trochu na uzdě, přišlo mi, že jsem nic neutratil, i když jsem chtěl :D Snídali jsme bagety (0,7 E ta dlouhá), večer jsme si vařili a fast foody přes den vyšly relativně levno. Navíc občané EU do 26 let neplatí skoro nikde vstupné.
Ubytování + letenka.... 5000 kč
Vstup na Eifelovku + 1h plavba po Seině... 580 kč
10 lístků (carnet)... 395 kč
Fastfoody, ovoce, 2 lahve vína, pár piv, spousta baget, sýry domů... 1700 kč
Celkem cca 7600 Kč na osobu na 6 dní. A skoro bych i řekl, že níž už jít nejde, pokud teda chcete platit bydlení a letět tam z Prahy.