Řím 2013 + rozpočet

28. ledna 2015 v 18:03
Výlet
V prosinci roku 2013 jsme absolvovali s přítelkyní menší výlet do Říma. Tenkrát jsme měli hluboko do kapsy, tak jsme plánovali a děsili se, na kolik nás to celkově vyjde (bylo těsně po super intervenci, takže jsme si mohli připočíst rovnou 10% navíc, thx ČNB).
Někdy kolem září jsme narazili na letenky Praha-Řím za 1800/osoba s wizzairem, tak jsme to rovnou vzali. Možná se už dá sehnat i levněji, ale cena to není špatná. Celkový plán byl 5 nocí a všechny se nám podařilo domluvit u známé, tedy češky bydlící v Říme blízko letiště. Zabalili jsme teda pár dárků, hadrů, zimní oblečení a vyrazili jsme.


Let proběhl bez problémů a my se ocitli na Fiumipičínském ( :D ) letišti. To leží v MHD zóně 3 a měl jsem to velice poctivě vygooglené. Bylo pro nás tedy výhodné na těch 6 dní zakoupit týdenní mhd jízdenku, která stála pro ty 3 zóny kolem 25 eur, už si přesně nepamatuji. Na letišti, informacích a pracovnících samozřejmě všichni dělali blbce a chtěli nás poslat vlakem - Leo express - za 14 euro jedna cesta do centra. Slušně jsem přikývl a poslal je do pekel :D Po chvíli se nám podařilo najít trafiku a ochotná paní nám prodala, pro co jsme přišli a my mohli dvoupatrovým vlakem přímo z letištní haly odjet vstříc našemu bydlení, což bylo přesně mezi letištěm a centrem.
Opět si nebudu hrát na průvodce a jen shrnu pár základních poznatků.
Památek je všude spousta a lze se k nim snadno dostat pomocí mhd. Metro je snadné k používání, autobusy na povrchu už jsou horší. Jsou tam linky 1-1000 (nevím, jestli jezdily všechny čísla, to snad asi ani ne :D ) a na zastávkách není jízdní řád. Jen čísla busů, který ji obsluhují a intervaly, po kterých jezdí. Párkrát jsme prostě nastoupili a jeli, naštěstí nás to dostalo vždy tam, kam jsme potřebovali. Nejhůř se nám hledala fontána di trevi, tak si cestu k ní naplánujte pečlivěji.
Co se týče jídla, nebyl vůbec problém levně se najíst. Pizzy byly tak od 4 eur, točené pivo od 4,50 (paradoxně, ale dalo se to pít :D ), polední menu s více chody (těstoviny + hlavní jídlo + voda + víno) asi od 10 eur a stály za to. Pan domácí nám jednou dokonce nalovil ryby a uvařil, za což mu patří velký dík. Sice uměl jen italsky, ale určitě poznal, jak jsme za to vděční.


Zóna 3 vede (asi) i do přímořského Lido, kam jsme se zajeli podívat na moře, které však v prosinci bylo pěkně studené. Co se týče počasí - byly kratší dny, ale přes den jasno a když svítilo slunko, dalo se být chvílemi i v tričku, ve stínu a večer by to ale bez zimní bundy k tomu nešlo. Jednou večer krátce pršelo.

Rozpočet
Tato část nás nakonec taky příjemně překvapila, ono taky když je bydlení zdarma, to se cestuje hned líp :D
  • letenka: 1800 kč
  • Mhd na týden: 700 kč (přítelkyni se pak podařilo prodat za pár eur na letišti ten poslední zbývající den :D )
  • Jídlo (snídaně jsme měli "doma" zadarmo, večeře občas taky, nebo jsme kupovali něco v supermarketu) a pití (pár piv padlo, na jednu "party" u kolosea sme si chlast dovezli z prahy): 2000
  • Vstupy (koloseum, forum romanum): cca 500 kč
Dohromady teda asi 5000 Kč/osoba na 5 nocí. Snažili jsme se sníst co nejvíce italské kuchyně, ale občas jsme jedli i ve fast foodech nebo něco levnějšího, takže kdybych počítal pořádný italský jídlo od snídaně do večeře (v levnějších restauracích), tak si myslím, že by se dalo dostat i na dvojnásobek, tedy zhruba 1000kč/den. Nezapomeňte, že si všude účtují Servicio, což je něco jako tuzér. Často to bylo několik eur, takže pokud nechcete moc utratit, pozorně čtěte na začátku či na konci toho menu, kolik to dělá, aby vás to nakonec nepřišlo na podobnou částku, co tam projíte :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama